Zatrudnienie pracownika na tak odpowiedzialne stanowisko, jak asystent zarządu, nie jest proste. Pierwszy etap rekrutacji powinien obejmować skrupulatną analizę nadesłanych CV z naciskiem na kwestie merytoryczne. Niegdyś, aby aplikować na to stanowisko, wystarczyła matura. Obecnie, w dobie nadwyżki absolwentów kierunków humanistycznych, nawet studia wyższe mogą być niewystarczające, a z pewnością są konieczne.
Najwłaściwsze będzie wykształcenie w kierunku zarządzania, ekonomii, finansów i rachunkowości albo marketingu. Niezbędna jest biegła znajomość języka obcego – trzeba zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty. Atutem będzie ukończenie dodatkowych szkoleń i przede wszystkim – doświadczenie na podobnym stanowisku. W przypadku braku doświadczenia, ważne jest czy kandydatka była aktywna podczas studiów i starała się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, np. podczas staży.
Drugim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której należy ocenić umiejętności społeczne i interpersonalne. Ważne, by sprawdzić, jak kandydatka zachowuje się w sytuacjach stresowych, czy wykazuje się kreatywnością w rozwiązywaniu problemów oraz czy zna podstawowe zasady etykiety biznesowej. Rekruter powinien również sprawdzić jej wiedzę z zakresu branży, w jakiej działa konkretna firma, a także znajomość programów biurowych takich, jak Office (przede wszystkim arkuszy kalkulacyjnych). Trzeba też zapytać o doświadczenie w organizowaniu spotkań biznesowych i podróży służbowych oraz o umiejętności sporządzania raportów i analiz.
Ważna jest także analiza samego zachowana podczas rozmowy i ocena poziomu otwartości, pewności siebie i nawiązywania relacji.
Dodaj komentarz